Miłość małżeńska

Język dialogu

 7 czerwca 2014 r., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, odbyło się w Laxton Hall w Anglii, zorganizowane po raz trzeci przez Polską Misję Katolicką, Święto Rodziny. Uczestniczyło w nim blisko tysiąc osób – Polaków, którzy przyjechali do Laxton Hall z różnych części Anglii. W czasie tego Święta Liderzy Spotkań Małżeńskich, Irena i Jerzy Grzybowscy, podzielili się refleksją na temat dialogu w małżeństwie, zainspirowaną słowami  czytania: „Słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże” (Dz 2,1-11).  Na wstępie powiedzieli: „Zadziwiające! Oni się rozumieli nawzajem. Nie musieli mieć tłumaczy, ani mówić na migi. Nie musieli się domyślać, co kto miał na myśli i co chciał powiedzieć. Rzecz doprawdy niezwykła, bo przecież na co dzień ludzie ci posługiwali się swoimi lokalnymi językami. Jak to możliwe?”

więcej

Wolność czy kajdany?

W miłości wszystko zaczyna się od uczuć. To są te wspaniałe uczucia zakochania, fascynacji, pożądania, zauroczenia. Mówią czasem: amok... To wspaniały czas kiedy coś zaczyna iskrzyć miedzy nami i wybucha wielką temperaturą uczuć. I to jest dobre i to jest piękne. Atrakcyjne i przyciągające. Mówię to nie z teorii... Ale przychodzi czas kiedy te uczucia nieco przygasają.

więcej...


 

Miłość realizuje się w dialogu

- Nauczyłem się, że nie wszystko, co jest dla mnie oczywiste, jest oczywiste dla żony.
- Stało się dla mnie ważne, by nie przerywać w czasie rozmowy, lecz dopytać, o co chodzi, starać się zrozumie.
- Zobaczyłam, że budowanie więzi małżeńskiej to proces. Jednym spotkaniem się tego nie załatwi. Teraz czas na życie.
- Zobaczyłam mojego męża od zupełnie innej strony, odkryłam jego cechy osobowości, uczucia, o które go nigdy nie podejrzewałabym, gdybyśmy byli na takim weekendzie 15 lat temu, nasze życie potoczyłoby się zupełnie inaczej.

To są wypowiedzi po uczestniczeniu w Spotkaniach Małżeńskich, które mówią o odkryciu wartości dialogu lub upewnieniu się, że jest on jedyna dobrą drogą.

więcej...

Miłość to wierność wyborowi

- Myślałem, że o swoją dziewczynę muszę się starać tylko do ślubu. A potem to już „samo leci. – powiedział ktoś po jednym z niedawnych weekendów Spotkań Małżeńskich. Życie pokazało, że „samo” może się tylko „rozlecieć”. Rutyna w kontaktach, nieustanna wymiana wzajemnych oskarżeń, ciągłe pretensje o wszystko i niezadowolenie ze współżycia seksualnego spowodowały zawiśnięcie ich związku na przysłowiowym włosku.

więcej...

 

Dialog i decyzja

Sakrament małżeństwa jest często utożsamiany, mniej lub bardziej świadomie, ze ślubem kościelnym. Jest to prawda tylko częściowa. W czasie ślubu kościelnego stajemy się małżeństwem, zawieramy sakrament małżeństwa, ale nie po to, by go zamknąć uroczystością, ale by czerpać z jego łask przez całe wspólne życie. W Spotkaniach Małżeńskich doświadczamy, że łaska sakramentu małżeństwa udoskonala ludzką miłość małżonków poprzez udoskonalanie zdolności do dialogu, zdolności do głębokiego wsłuchiwania się w siebie, coraz pełniejszego rozumienia nawzajem, dzielenia się sobą i przebaczania.

więcej...

Małżeństwo widziane teologicznie

Doświadczenie dialogu w ruchu Spotkania Małżeńskie pozwala stwierdzić, że miłość oznacza najszerzej rozumiane porozumiewanie się. Małżeństwo widziane teologicznie jest rzeczywistością duchową, która realizuje się przez dialog. Ten dialog rozpoczyna się rytuałem zawierania małżeństwa, czyli sakramentalną przysięgą, która też jest dialogiem. Dialog ten zawiera dwa słowa kluczowe: „biorę ciebie” i „ślubuję ci”.

więcej...